Sosyal Medyada Biz}

NGINX Kurulumu

Web siteleri, gelen istekleri karşılamak için web hizmetlerinden faydalanır. Günümüzün en popüler web hosting yönetim paneli olan “Cpanel” i örnek verecek olursak, bu panel içerisinde varsayılan olarak “Apache” Web servisini barındırarak gelir. Apache her türlü yazılımla olan uyumluluğu ve kullanım kolaylığı dşünüldüğünde başarılı bir web servisidir. Ta ki, web sitenizin trafiği artana kadar. Web siteniz yüksek trafiklerle mücadele etmeye başladığında Apache Web Servisi yetersiz kalmaktadır. Cpanel de bu durumun farkında olduğundan, ücretli olarak “LiteSpeed” web servisinin satışına başlamıştır. Yüksek trafik sorunu çoğu zaman Litespeed ile çözülmektedir. Litespeed aylık ücreti olan bir servistir ve bu sistemi kullanacağınız makinenizin özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca alacağınız trafiğe göre fiyatlandırılmış paketleri de mevcuttur. Litespeed kullanmaya karar verdiğinizde, Cpanel Lisans masraflarınıza bir de ek olarak Litespeed masraflarını eklersiniz. Ayrıca WordPress siteleriniz için Litespeed’in Lscache denilen ek bir modulu de mevcuttur. Bu modul sayesinde sunucunuz üzerindeki tüm wordpress sitelerinin performansını artırma şansınız mevcuttur. Tabi bu da size ek külfet getirecektir.

Deneyim Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri olarak, Cpanel kullanımından vazgeçmek istemeyen, fakat Litespeed ve Lscache sistemlerine de bel bağlamak istemeyen müşterilerimiz için Nginx çözümü sunmaktayız. Nginx son yıllarda popüler olmuş, kendisini kanıtlamış, açık kaynak ve ücretsiz bir web yazılımıdır. Nginx gerek ana web sunucusu olarak, gerekse Apache ile birlikte Reverse-Proxy şeklinde çalışarak sunucunuzdaki yükü üzerine alabilmektedir. Yüksek trafiğe sahip web sunucuların problemini büyük ölçüde çözen NGINX, yüksek trafikli sunucular için başlıca gelen çözümlerden olmaktadır. Kişisel testlerimizden yola çıkarsak, bir çok defa, Nginx’in Litespeed’den daha iyi performans verdiğini söyleyebiliriz.

Nginx, Litespeed gibi kur geç bir sistem olmadığından, .htaccess desteği de bulunmadığından, titizlikle konfigurasyon gerektirir. Yine sunucunun aldığı hite göre ve sunucudaki scriptlerin kaynak yoğunluğuna göre NGINX titizlike konfigure edilmelidir. Ancak bu sayede NGINX ‘den tam performans alınabilmektedir.

Nginx Cpanel üzerine kurulabildiği gibi, Cpanel zorunluluğu olmayan, lisans masraflarını düşürmek isteyen müşterilerimiz için, lisans maliyeti olmayan paneller ile birlikte de Nginx kurulumu yapılmaktadır.

Nginx kurduğumuz sunucularda isteğe bağlı olarak PHP-FPM kurulumu da gerçekleştirilmekte ve sisteminize özel olarak konfigure edilmektedir.

Konular ile ilgili desteğe ihtiyacınız var ise, hiç vakit kaybetmeden tarafımızdan teknik destek talebinde bulununuz. Çabuk davranmanız, trafik kaybınızı en aza indirgeyecektir.

15 Kasım 2017
4.015 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN