Teslimat ve İade Şartları

Üründen Memnun Kalmadım. İade Edebilir miyim?
Mesafeli Sözleşmelere İlişkin Uygulama Usul ve Esasları hakkındaki yönetmeliğin 7. Maddesi'ne göre tüketici; malın teslim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Üründen Memnun Kalmadım. İade Etmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?
Satın aldığınız ürünü iade etmek istiyorsanız lütfen öncelikle sitenin üst kısmında bulunan "Müşteri Destek" linkine tıklayınız. Gelen destek talepleri ekranında "Yeni Destek Talebi Oluştur" kısmında "Ürün İade Talebi" başlığını seçiniz. Ürünü iade sebebinizle ilgili bilgileri "Mesaj" kısmına yazınız ve biliyorsanız lütfen ilgili sipariş numarasını "Siparişle İlişkilendir" bölümünden seçiniz.

Ürünü teslim almanızdan itibaren ilk 7 gün içerisinde üründe herhangi bir arıza veya problem olmasa dahi iade edebilirsiniz. İadelerin kabul edilebilmesi için ürünlerin yeniden satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olması gereklidir.

Eğer ürün ulaştıktan sonra yapılan kontrollerde ürünün aksesuarında herhangi bir eksiklik veya ürün ambalajında yeniden sıfır ürün gibi satılmasını engelleyecek oranda bir bozulma varsa ve bu tüketiciden kaynaklanıyor ise Mesafeli Sözleşmelere İlişkin Uygulama Usul ve Esasları hakkındaki yönetmelik Madde 8.2'e göre ürün için belirlenen değer azalması tazmin edilir.

Ürün gönderiminde kargoda ambalaj hasarı oluşmaması için ürünün uygun boyutlarda harici bir koruma kutusu içine paketlenmesi müşterinin sorumluluğundadır.

Ürünüm Arızalı Çıktı. İade Edebilir miyim?
Ürününüzün aldığınız şekliyle arızalı çıkması durumunda  30 gün içinde çalışan ürünle birebir değiştirilmektedir. Bu durumda kargo ücreti Deneyim Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri tarafından karşılanır. Aldığınız ürün arızalı ancak iade etmek istiyorsanız lütfen Müşteri Destek Bölümü - Ürün İade Talebi başlığında durumu açıkça belirtiniz.

Ayıplı Ürün Nedir?

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. 

 Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda,

a)Bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme,

b)Malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi,

c) Ayıp oranında bedel indirimi,

d)Ücretsiz Onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. (4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Madde 4.) 


ÖNEMLİ!: Ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında şu ürünler ambalajları açıldıktan sonra yukarıdaki koşullar dahilinde iade edilemez!
- Açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arz edebilen ürünler (örn : kulaklık gibi kullanım esnasında vücut ile birebir temas gerektiren ürünler). 
- Tek kullanımlık ürünler (örn: kopyalanabilir yazılım ve programlar) veya hızlı bozulan veya kısa ömürlü ürünler (örn: Her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, Blu-Ray ve kasetler, Kulaklıklar, Hazır ve Taşınabilir bilgisayarlar, Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri, Ekran koruyucu(filmler), toner, kartuş, şerit v.b ). 
- Cep Telefonu, Notebook, Tablet Bilgisayar ve Fotoğraf Makinaları
- Özel istek üzerine hazırlanan ürünler (örn: Montajlı PC konfigürasyonları, opsiyonları ile birlikte hazırlanıp konfigüre edilen ürünler) (Mesafeli Sözleşmelere İlişkin Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik, Madde7.4)

İade Durumunda Paramı Ne Kadar Sürede Alabilirim?
Ürün iadelerinde para iadeleri 10 gün içerisinde yapılmaktadır. (Mesafeli Sözleşmelere İlişkin Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik, Madde8.1)

Ürün İade Ederken Dikkat Etmem Gereken Konular Nedir?
- Eğer vergi mükellefi değilseniz (yani son kullanıcı olarak ürünü satın aldıysanız), ürün iadesinde elinizdeki Deneyim Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri'ne ait fatura üzerindeki ilgili iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra imzalayarak ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır!
- Vergi mükellefi iseniz (ürün kurumsal fatura ile teslim edilmiş ise) ürünü satış yapılan kurum tarafından kesilen iade faturası ile birlikte göndermeniz gereklidir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır. 
- İadelerin kabul edilebilmesi için ürünlerin yeniden satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olması gereklidir. Bunun için ürünün kutusunda önemli hasar veya aksesuarlarında eksiklik olmaması gereklidir. 
- PTT Kargo ile gönderilen paketler kontrol edilemediği için kabul edilmemektedir. Lütfen PTT kargo ile gönderi yapmayınız.